Čeština English Deutsch
Čištění vody z procesu mytí vozidel

Jak si užít slunce a práci venku?

Srpnové sluneční paprsky stále lákají lidi ven. Zvou k opalování, posezení s kamarády či procházce přírodou. Ať už studujeme nebo musíme vypracovat nějaký projekt, přijde čas, kdy musíme i přes krásné počasí zábavu hodit za hlavu a věnovat se svým povinnostem. Jak si tedy užít slunečné počasí, pracovat na čerstvém vzduchu a nebýt přitom za workoholika?

Dobrá nálada je základ

Když máme dobrou náladu, je nám skvěle a máme pocit, že nic není problém. Když ale trávíme slunečný den zavření uvnitř za pracovním stolem, dobrá nálada je obvykle pryč. Rada zní: pokud musíte studovat, naplánujte si něco, na co se můžete těšit, ať už jde o výlet, posezení s přáteli či vycházku za kulturou. Důležité je přelstít rozum a udržet si dobrou náladu. Studijní povinnosti pak budou snesitelnější.

Skřivani a sovy

Vedle receptu na chuť k práci a učení je důležité také načasování, a to s ohledem na naši náturu. Naše prababičky říkávaly, že lidé jsou buď skřivani, nebo sovy.

Skřivana poznáme tak, že zatímco jeho kolegové v práci jsou v osm hodin ráno rozespalí a potřebují ještě hodinu, aby se pracovně nastartovali, skřivan je plný elánu a trochu nechápe, proč ostatní kolegové zívají. Pro skřivany je typické, že chodí brzy spát a s ponocováním to nepřehánějí. Jste skřivan? Nejlépe se Vám bude učit nebo pracovat v podvečer případně v ranních hodinách.

Pro sovy je zase typické, že jsou schopné pracovat do pozdních hodin. Ráno si zase rádi přispí, pokud jim to jejich profese umožňuje, jinak je jejich nejlepším přítelem káva. Sovám doporučuji pracovat nebo nahlédnout do učebnic dopoledne nebo večer.

Buďte venku a občas si dejte pauzu

Tahle zásada se hodí pro všechny s flexibilní pracovní dobou. Když je venku krásně, pracujte a učte se spíš ve stínu. Nezapomeňte si ale občas dát pauzu. Zahrajte si nějakou hru, projděte se, skočte si do vody, dejte si něco k jídlu či k pití. Pak se ke studiu vraťte s trochu čistější hlavou.

Vypněte

I přesto, že termín zkoušky se blíží, je nutné občas vypnout. Mozek se potřebuje zregenerovat a vstřebat všechny nové znalosti a informace.

Jak to může třeba vypadat? Máte volno, které netrávíte v práci v kanceláři nebo nad knížkami. Místo toho jste venku. V parku, na výletě, na horách, na kole, na túře, v restauraci, u známých, s dětmi, sami na procházce. Hlavně se nenechte vystresovat tím hlasem vzadu v hlavě, který vám našeptává, že byste raději měli pracovat. Bez pauzy by vám spíše hrozilo nervové zhroucení než lepší výkony.

„Nejde mi to.“ anebo „Když jsem pod tlakem, pracuju líp.“

Zažije to každý. Nemůžete se soustředit, učení vám neleze do hlavy. Ale proč se to stalo teď, když se termín nezadržitelně blíží? Jenom jste nervózní a mozek vám dává signál. Pokud nemusíte do dalšího dne napsat 100 stran nebo se naučit nazpaměť tři knihy, už se neučte! Nepracujte! Odpočívejte.

Existují ale lidé, kterým tlak neúprosného termínu vyhovuje. Práci někdy schválně odkládají, protože vědí, že když jsou pod tlakem, pracují líp, než kdyby nad sebou zdvižený prst termínu odevzdání neměli.

Ať už patříte do první nebo druhé skupiny, důležité je vědět, jaký styl studia vám nejvíce vyhovuje, a zkusit se toho co nejvíce využít.